Sizin yokluğunuz, köpeğinizin umurunda mı? Herhangi bir sahip” evet “derdi , işte bilimin söylediği:

Bu, insan-hayvan bağının biyolojik bağıntılarının, en azından bazı açılardan, insan bağlarına benzer olduğunu gösteriyor. Ve biliyoruz ki insanlar değer verdikleri ve yakın bağları olan biri öldüğünde çok üzülürler. Bu bir kanıt dizisi. Bir diğeri ise fenomenolojik olarak sahibinden kısa bir süreliğine bile olsa ayrı kaldığında sıkıntı belirtileri gösteren köpek örneklerini görebilmemizdir. Sahibi işe gittiğinde birçok köpek ayrılık kaygısı yaşar. Ya da sahibi ölürse, köpekler genellikle yıkıcı davranışlar veya azalmış aktivite seviyeleri gibi görünebilecek bir şey (insanlarda depresyonun neye benzediği) şeklinde olabilen sıkıntı sergilerler.r.

Bilmediğimiz bir şey de, bir grup kurt içindeki biyolojik bağlanma mekanizmalarının, köpeklerle insanlar arasındaki bağı destekleyen mekanizmalara ne ölçüde benzediğidir. Tam olarak anlamadığımız bir diğer şey ise, farklı köpek ırklarının insanlarla ne ölçüde farklı bağ kurma kalıplarına sahip olabileceğidir. Mantıklı bir hipotez gibi görünüyor.

Bazı köpek türleri, tek bir insanla, aslında birebir işbirliğiyle, işbirliğine dayalı çalışma davranışları için seçilmiştir. Buna örnek olarak border collie cinsi köpekler, Avustralyalı çobanlar ve hayvancılıkla uğraşan insanlarla yakın etkileşim içinde olan diğer hayvan sürüsü köpekleri verilebilir. Diğer ırkların tek bir insanla işbirliğine dayalı çalışma düzeni yoktur. Bir çiftlik hayvanı koruyucu köpeğinin, insanlardan ziyade çiftlik hayvanları ile güçlü sosyal bağlar kurduğu görülmektedir. Ve ayrıca insan arkadaşlığı için geliştirilmiş başka köpek türleri de var. Farklı bağlanma kalıpları göstermeleri mümkündür; belki bir kişiyle daha az, tüm ev halkıyla daha fazla bağ kurmaları mümkündür; ancak bu bir spekülasyondur. Irklar arasındaki genetik farklılıkların yanı sıra, bireysel köpeklerin insanlarla olumlu etkileşim geçmişleri de büyük bir rol oynamalıdır.

Temel bilim perspektifinden bakıldığında, köpeklerin davranış üzerinde seçilim baskısı olduğunda beyinlerin nesiller boyunca nasıl değiştiğine dair gerçekten eşsiz bir pencere olduğunu düşünüyorum. Farklı davranış profilleri, farklı türde bilişsel yetenekler, farklı beceriler vb. için seçici olarak yetiştirilmiş tüm bu farklı ırklara sahibiz. Ve hayvanlar aleminde buna benzer başka hiçbir şey yok. Bunları incelemek, beyin evrimini başka herhangi bir türü inceleyerek elde edebileceğimizden daha kesin bir şekilde anlamamızın bir yoludur.

Köpek araştırmalarında, köpeklerle etkileşime giren insanların kesin olarak kabul ettiği şeylere dair ampirik kanıtlar elde etmeye başladığımız bir noktadayız. Örneğin, geçtiğimiz birkaç yılda köpeklerin kıskançlık yaşadığını ortaya koyan birkaç makale vardı ve sanırım evinde birden fazla köpeği olan herkes bunun böyle olduğunu bilir. Ve bu soru (köpeklerin, insanların ölmesini umursayıp umursamayacağı) da aynı doğrultudadır. Ancak bu ampirik doğrulamayı elde etmek ve onların zihinlerinin nasıl çalıştığına dair içgüdüsel anlayışımızı bozmamak yine de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x